Cumartesi yağışlı ve serin hava Geliyor

Daha evvelki bültenimizde de bahsettiğim gibi şu anda yağışsız günler geçiriyoruz. Geceleri oldukça soğuk hissediyoruz ama günün öğlen saatlerine doğru sıcaklık artışına tanık oluyoruz. Rüzgar güneye döndü ve hafif şekilde esmekte...

Daha evvelki bültenimizde de bahsettiğim gibi şu anda yağışsız günler geçiriyoruz. Geceleri oldukça soğuk hissediyoruz ama günün öğlen saatlerine doğru sıcaklık artışına tanık oluyoruz. Rüzgar güneye döndü ve hafif şekilde esmekte.. Bu durum cumartesiye kadar devam edecek. Lodos ara sıra orta kuvvete çıkabilir. Cumartesi günü ise batı bölgeler hem yazı hem yazı hem de sonbaharı aynı gün yaşayacak. Lodos ile sıcaklık artarken hem Orta Akdeniz hem de Balkanlardan gelen yeni bir yağışlı havanın etkisinde kalmaya başlayacak. Bu yağış bazı bölgelerde etkili olabilir. Ayrıca hava sıcaklıklarında özellikle cumartesi akşamından itibaren batı bölgelerde bu sefer de hissedilir düşüş bekliyoruz. Ayrıntılara aşağıda değineceğim.

İSTANBUL

İstanbul’da hafif esen lodos yarın ve cumartesi öğlene kadar biraz kuvvetini arttırabilir. Ancak cumartesi günü zamanla rüzgarın kuzeye dönmesini bekliyoruz. Pazar günü de kuvvetli ve üşütecek şekilde esecek. Ancak burada yağışa da dikkat etmek lazım. Perşembe ve cumayı bu şekilde yağışsız geçirecek olan İstanbul, cumartesi günü ilerleyen saatlerde yağışlı havanın etkisine girecek. Rüzgarın da aynı gün ilerleyen saatlerde kuzeye dönmesini bekliyoruz. Şu anda modellerde gördüğümüz kadarıyla bu senenin en kuvvetli soğuması gerçekleşebilir. Pazar günü hava sıcaklığı 15 dereceye kadar düşebilir. Yağışın Pazar geceye kadar devam etmesini bekliyoruz. Pazar günü yağışlar deniz etkili ve daha kuvvetli gibi gözüküyor. Bugün İstanbul parçalı buluylu en yüksek sıcaklık 23 derece.. Yarın da benzer koşullar var 23 derece sıcaklık bekliyoruz. Cumartesi günü ise sıcaklık önce 25 dereceyi bulabilir ama rüzgarın kuzeye dönmesiyle ani ve hissedilir sıcaklık düşüşü yaşanıp gece 12 dereceye kadar düşmesi muhtemel.. Pazar günü de sağanak yağış beklentimiz var ve 15 derece sıcaklık bekliyoruz.

ÜLKE GENELİ

Yurdumuz hali hazırda yağışsız bir gün geçiriyor. Cumartesi sabahı ise Ege ve Akdeniz Bölgesi’ne yağış geliyor. Antalya ve İzmir dahil bu bölgelerde kuvvetli yağışlar olabilir. Daha sonra buna ilaveten Balkanlardan gelecek olan yağış ile Marmara, Karadenizve İç Anadolu bölgeleri de yağış almaya başlayacak. Son çıkan modellerde ise Karadeniz’de bir yukarı seviye alçak basıncı görülüyor. Bu şu anda deniz tarafında gözüküyor ancak güneye inmesi durumunda Batı Karadeniz ve Marmara’nın doğusunda su baskınlarına neden olabilecek oldukça kuvvetli yağışlar oluşturabilir. Cumartesi ilginç bir gün olacak. Aynı gün içinde batı bölümlerde lodosa bağlı 2-3 derece sıcaklık artışı yaşanırken akşam saatlerinde rüzgarın kuzeye dönmesiyle özellikle Marmara’da 7-8 derecelik sıcaklık düşüşü bekliyoruz. Batıda ve Akdeniz’de ise bu sıcaklık düşüşü 2-3 derece ile sınırlı..

DENİZLERDE DURUM

 

Yukarıdaki resim Pazar günü denizlerin en aktif olacağı güne ait.. Önce bugün ve yarından bahsedelim. Bugün lodos Karadeniz’in açıklarında kuvvetli esiyor. Ancak yurdumuzdan daha çok Kırım’a yakın taraflarda.. Marmara’da ise hafif lodos var. Ege’nin güneyi ve Akdeniz’in batısında ise sert esen karayel var. Yarın bu rüzgarlar tüm denizlerde hafifliyor. Cumartesi günü ise Ege tarafında önce lodos yönlü kuvvetli rüzgar var. Karadeniz’in kuzeybatısı ve Marmara’da ise poyraz ve yıldız yönlü rüzgar esmeye başlayacak. Özellikle cumartesi rüzgarın değişim anında ve resmini koyduğum pazar günü oldukça kuvvetli esmesini bekliyoruz. Ege ve Akdeniz’de de rüzgar kuvvetlenecek.

ANKARA VE İZMİR

Başkent Ankara cumartesi gecesine kadar yağışsız sonra Yağış giriyor. Sıcaklık 23 derece civarında.. Pazar günü ise beklenen soğuma Ankara’da da hissedilecek ve sıcaklık 18 dereceye kadar düşecek. Gece sıcaklıkları 10 derece civarında..

İzmir cumartesi gündüz saatlerinden itibaren bulutlanıp yağış almaya başlar diye tahmin ediyoruz. Bu yağışlara şimşek ve gök gürültüsü de eşlik edebilir ve pazarı da kapsayabilir. . Bugün 26, Cumartesi 24 Pazar ise 22 derece sıcaklık bekliyoruz.

BÖLGE TAHMİNLERİ

Marmara Bölgesi’nde cumartesiye kadar yağış yok. Cumartesi günü ise bölge genelinde yağış var. Cumartesi günü bölgenin batı ve güneyi, Pazar günü ise doğusu ve kuzeyi daha fazla etkilenebilir. Bu bölgelerde su baskınları gözükebilir. Dikkatli olunmalı. Lodostan dolayı bölge genelinde 2-3 derece artacak sıcaklıklar daha sonra hissedilir derecede azalacak. Örneğin Bursa’da lodos ile beraber cumartesi 27 dereceye yaklaşan bir sıcaklık beklerken pzar günü ise 20 derecenin altına düşmesini bekliyoruz.

Ege Bölgesi bugün ve yarın açık ve sıcak denebilecek bir hava var. Cumartesi günü Bodrum da dahil olmak üzere yağışlı havanın etkisine giriyor ve gün içinde bölgeye yayılıyor. Özellikle Akdeniz ile birleşen Muğla Bodrum taraflarında gök gürültülü sağanak yağış su baskınlarna sebep olabilir dikkat edilmeli.. Yağış Pazar günü ilerleyen saatlerde kesiliyor. Sıcaklıklar cumartesiden itibaren 2 derece düşüyor.

Akdeniz Bölgesi’nin batı bölümünde de benzer koşullar olma ihtimali yüksek. Bugün ve yarın sakin cumartesi bu bölgemiz de yağış alıyor. Antalya, Kaş, Fethiye bölümlerinde gök gürültülü sağanak yağış ve su baskını ihtimali var dikkat edilmeli. Sıcaklıklar bir iki derece düşecek.. Ege Bölgesinde’de Akdeniz’de de sıcaklıkların 20 derecenin altına düşmesini beklemiyoruz. En düşük 23 derece olur diye tahmin ediyoruz.

İç Anadolu Bölgesi soğumadan ve yağıştan Pazar günü daha fazla etkilenecek. Yağış bölgenin ortalarına kadar ulaşabiliyor. Sivas’ı geçemiyor. Pzar günü bölge genelinde 4-5 derecelik sıcaklık düşüşü bekliyoruz. Yağış alan bölümlerde pazartesi hava açıyor.

Karadeniz Bölgesi de bu sistemden yağış bakımından oldukça etkilenebilir. Cumartesi ve Pazar batısı, Pazar ve pazartesi doğusunda kuvvetli ve su baskını oluşturabilecek yağışlar görülebilir. Hava sıcaklığı yağış başlamadan önce ortalama 23-25 derece civarlarında.. Yağıştan sonra 18-20 dereceye gerilemesini bekliyoruz.

Doğu Anadolu Bölgesi’ne şu an için yağış ulaşmayacak gibi gözüküyor. 3 gün yağış yok ancak geceleri ayaz kuvvetli ve bazı yerlerde sıcaklık 0 dereceye kadar düşüyor. Gündüz ise 18-20 derece civarında..

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin batı bölümü Pazar günü yağış alabilir diğer günler yağış beklemiyoruz. Sıcaklıklar 25-30 derece civarında..

 

İLK KARLA TANIŞAN YERLER

Geçtiğimiz pazartesiden itibaren yurdumuza düşen ilk kar haberleri gelmeye başladı. Doğu Karadeniz’in yüksek yerlerindeki yaylalar, Doğu Anadolu’nun yüksek kesimleri ilk kar yağışıyla tanıştı. Erciyes Dağı da pazartesi günü ilk kez beyaza büründü. Pazar günü yine Erciyes’te kar yağabilir.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın