3 gün sıcaklara dikkat! Perşembe serinleme var

Pazartesi - çarşamba arası mevsim normallerinin üstünde sıcaklıklarla geçecek. Özellikle Salı günü İstanbul’da sıcaklık 35 dereceyi de aşabilir.

3 gün sıcaklara dikkat! Perşembe serinleme var

Daha önceki yazımızda sıcaklıkların adım adım artacağından, 28 Temmuz yani Perşembe günü de serinleme ihtimali olduğundan bahsetmiştik.  Pazartesi Çarşamba arası mevsim normallerinin üstünde sıcaklıklarla geçecek. Özellikle Salı günü İstanbul’da sıcaklık 35 dereceyi de aşabilir.  Uzun zamandır hissettiğimiz poyraz rüzgârı da artık güneye dönmeye ve Çarşamba akşamına kadar güney yönlerden esmeye hazırlanıyor.  Perşembeden itibaren ise rüzgâr bu sefer karayelden esip sıcaklığı 7-8 derece düşürüp 30 derecenin altına gerilemesini beklemekteyiz. Perşembe günü ayrıca yağış ihtimali de var.

Önce bize 15 günlük durumu gösteren Global Forecast System (GFS) tahmin kurumunun diyagram haritasına bir göz atalım.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Diyagram haritaları 21 model tahminini gösterir. GFS tahmin kurumunun diyagramı 21 senaryonun dağılımını gösterir. 15 günlüktür ancak özellikle bu senaryolar genelde 4 - 5 gün boyunca birbirine yakındır. Çünkü tahmin kararlılığı zaman geçtikçe azalır ve dalgalanmalar olur. Bu yüzden genelde yüzde 70 - 80 oranında tahmin gerçekliği ilk 3 gündür. Haritada üst taraftaki paralel olarak gördüğümüz çizgiler 15 günlük 850 Hpa (deniz seviyesinden yaklaşık 1500 metre yukarısı) sıcaklık dağılımını, aşağıda görülen çizgiler de yağış tahminini gösterir. Üstteki sıcaklık dağılımında kırmızı çizgi mevsim ortalamasını, beyaz çizgi üretilen tüm senaryoların ortalamasını, kalın yeşil çizgi de ana senaryoyu gösterir. Bu diyagrama baktığımızda neredeyse 29 Temmuz’a kadar üretilen senaryolarda bir mutabakat olduğunu görmekteyiz. Buradan da çarşamba gecesine kadar havanın oldukça sıcak, sonrasında serinleme olduğu sonucunu çıkartıyoruz. Bu arada bu diyagram sadece İstanbul’a ait ve İstanbul tahminlerini içerir.

İstanbul için bu genel bilgileri verdikten sonra diğer iki büyük ilimiz, Başkent Ankara ve İzmir’in ayrıntılarına bakıp daha sonra bölgelerimizin analizlerini yapalım:

Başkent Ankara oldukça sıcak. Pazartesi beklenen sıcaklık 35 derece. Çarşamba günü sıcaklık 38 dereceye yaklaşabilir. Yağış beklemiyoruz. Ankara perşembeden sonra serinlemeye başlayacak.

İzmir’de oldukça sıcak bir üç gün bekliyoruz. Pazartesi beklenen sıcaklık 35, salı 37 derece.. Perşembe beklenen serinlemeyle beraber sıcaklık 32 dereceye kadar düşebilir. Şu an için yağış beklentimiz yok.

Marmara Bölgesinde çarşambaya kadar oldukça sıcak üç gün geçireceğiz. Perşembeye kadar yağış yok. Sıcaklıklar 33-37 derece arasında bekleniyor. Özellikle 37 dereceye ulaşmasını beklediğimiz kentler Edirne, Bursa, Balıkesir, Bilecik.

Ege Bölgesinde de perşembeye kadar yağış beklemiyoruz. Sıcaklıklar 35 ila 40 derece arasında. Denizli, Aydın, Manisa 40 dereceyi bulacak gibi gözüküyor. Perşembe bölge genelinde serinleme bekliyoruz.

Akdeniz Bölgesinde de yüksek sıcaklıklar var ve üç gün boyunca yağış beklemiyoruz. Sıcaklık 35-39 derecelerde. Antalya 36, Adana 37 derece dolaylarında olacak ve üç gün büyük değişiklik gözükmüyor. Burdur’a dikkat! Sıcaklık 40 dereceye yaklaşıyor.

Karadeniz Bölgesinin doğu kısmında özellikle sahil şeridinde yağış bekliyoruz. Ordu, Giresun, Artvin, Rize ve Trabzon’da yağış var ve bu illerimizde sıcaklık 25-26 derecelerde.  Yağışın salı günü Trabzon-Artvin hattına çekilip çarşamba günü bölgeyi terk etmesini bekliyoruz. Bölgenin batı ve orta kesiminde ise pazartesiden çarşambaya kadar yağış beklemiyoruz. Perşembe batı bölümünde yağış ihtimali var.

Doğu Anadolu Bölgesinde Erzurum, Kars ve Ağrı’da bugün yağış bekliyoruz. Bu illerimizde sıcaklıklar 27-28 derece civarlarında. Yalnız bölgenin batısında uzun süredir devam eden aşırı sıcak hâlâ devam etmekte. Tunceli, Malatya bölümünde yine 40 dereceye yaklaşan sıcaklıklar var. Salı günü yağışın bölgenin doğusuna çekilip çarşamba terk etmesini bekliyoruz.

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yine üç gün boyunca yağış beklemiyoruz ve sıcaklıklar çok yüksek. 37-42 derece aralığında sıcaklıklar var ve büyük bir değişim beklemiyoruz.

Son olarak İstanbul’da üç gün beklenen sıcaklıklar ise şöyle:

Pazartesi: Az bulutlu ve açık, 22-33 derece

Salı: Az bulutlu ve açık; 23-35 derece

Çarşamba: Az bulutlu ve açık, 24-34 derece

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın