Sıcaklıklar artıyor

Öncelikle dün gece oldukça ciddi bir deprem yaşayan Muğla’ya, depremi kuvvetli hisseden Ege ve Akdeniz’deki herkese büyük geçmiş olsun diyerek bugünkü tahmin yazımıza başlıyoruz.

Geçen hafta uyarısını da verdiğimiz gibi Salı günü İstanbul’da 2009 yılından beri yaşanan en kuvvetli sağanak yağış ile karşı karşıya kaldık. Zemine yakın alanlarda su baskını, sel gibi hadiseler de yaşandı. Şehir içinde ortalam 50-60 kg yağış oldu. Bu arada semtten semte ciddi farklılıklar oldu. Örneğin Silivri’de ölçülen yağış miktarı 134,5 iken Üsküdar’da 116,8, Sarıyer’de 50, Kadıköy’de 39,2, Şişli’de 17,2 kg olarak ölçüldü.En doğuda ise 1 kg’yi bile bulmayan yerler oldu. Tuzla 0,5 kg’de kaldı.

Önce şu andaki son radar görüntüsüne bakalım:

 

Görüldüğü gibi Marmara’nın kuzeyinde Karadeniz açıklarında bir yağış kütlesi var. Bu mevcut kütle salı öğlen saatlerinden beri o bölgede oluşuyor ancak karaya yaklaştığında gücünü tüketmiş oluyor. Dolayısıyla etkili yağış deniz üstünde kalıyor. Karaya ulaşabildiğinde ise kısa ve geçici bir yağış bırakıyor. Bir yağış da Doğu Karadeniz sahillerinde görünüyor. Bu yağışın da miktarı az.. Ancak birkaç gün o bölgede devam etmesi beklenebilir.

 

İstanbul’da hava sıcaklıklarının adım adım artmaya başlamasını ve Pazar günü 32-33 dereceye çıkmasını bekliyoruz. Bu süreç içinde poyraz devam edeceğinden yine serinlik verecektir. Pazar günü rüzgarın şiddetini biraz azaltmasını bekliyoruz. İstanbul için orta vadeye baktığımızda ise 28 Temmuz gibi bir serinleme ve yağış emaresi var. Ancak vade uzun olduğu için sadece takip edilebilir. Ayrıntılarını daha sonraki yazılarımızda veririz.

Marmara Bölgesi’nde bugün ve yarın çok hafif geçici yağışlar olabilir ancak sıcaklıklar yükseliyor. Pazar günü bölge genelinde 30 derecenin üstünde sıcaklıklar bekliyoruz. Pazar günü Marmara genelinde yağış beklemiyoruz.

Ege Bölgesi’nde özellikle Ege açıklarından sahile kadar kuvvetli poyraz havanın serin hissedilmesine yol açıyor ancak gerçek sıcaklıklar yüksek. Poyraz bir iki gün daha etkisini devam ettirebilir. İzmir

bugün 33 derece.. Pazar günü 37 dereceye çıkabilir. Deprem bölgesi Muğla ve ilçelerinde yine denize yakın yerlerde rüzgar sert ve nem kuvvetli. 3 gün boyunca yağış beklemiyoruz. Sıcaklık 38-40 derece civarlarında..

Akdeniz Bölgesi’nde havayı daha da sıcak hissettiren aşırı nem Pazar gününe kadar etkili. Antalya bugün 33 derece ancak hissedilen sıcaklık 35 derecenin üstünde… Adana da 36 derece ancak orada da hissedilen sıcaklık 40 dereceye yaklaşıyor. Pazar günü nemim etkisini kaybetmesini ancak sıcaklıkların 2 ila 3 derece artmasını bekliyoruz. Yağış yok..

İç Anadolu Bölgesi’nde başkent Ankara’da 3 gün boyunca yağış beklemiyoruz. Bugün sıcaklık 32 derece.. Pazar 35 dereceye yaklaşabilir. Bölge genelinde 3 gün yağış yok sıcaklık ise 30 dereceyi aşıyor. Bir tek Yozgat civarında 28-29 derecelik sıcaklıklar ölçülebilir. Yalnız dikkat çekmemiz gereken bir nokta gece sıcaklık değerleri düşük.. Ankara gece 15-16 derece civarında iken Kayseri, Yozgat ve Sivas’ta bu değerler 15 derecenin de altında..

Karadeniz Bölgesi’nin batı bölümünde geçici, yerel yağışlar olabilir ancak çok etkili olmasını beklemiyoruz. Radar görüntüsünden de görüldüğü gibi doğuda biraz daha etkili yağışlar var ve bu yağışlar aralıklarla pazara kadar devam edecek gibi gözüküyor. Sıcaklıklar 3 gün boyunca 26-30 derece aralığında.. İçinde Trabzon ve Rize’yi de kapsayan Ordu Artvin sahil hattı boyunca 3 gün aralıklı yağışlar bekliyoruz.

Doğu Anadolu Bölgesi’nin bir tek Doğu Karadeniz’e sınır illerinde Pazar günü yağış geçişi olabilir. Ayrıca Pazar günü bölge genelinde bir iki derece sıcaklık düşüşü olabilir. Erzurum bugün 32 derece yarın yağış girebilir. Pazar 30 derecenin altına gerilemesi muhtemel.. Bölgenin güneye yakın bölümlerinde ise hava oldukça sıcak.. Tunceli, Malatya taraflarında yine yaklaşık 40 dereceye varan sıcaklıklar var. Bölgenin en doğusu da aynı şekilde.. Iğdır 38 derece.. Gece sıcaklıkları ise 15-16 derecelerde..

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde ise 3 gün boyunca yine kuvvetli sıcaklar var.. Yağış beklemiyoruz.. Ortalama sıcaklıklar 39-42 derece civarında seyredecek..

İstanbul’da 3 günün ayrıntısı şöyle:

Cuma: Parçalı bazen çok bulutlu 22 29

Cumartesi: Parçalı bulutlu 22 31

Pazartesi: Az bulutlu ve açık 22 33

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın