Özellikle salı günü yağışlara dikkat!

İstanbul ve yurdun batı kesimleri iki gündür kuvvetli poyrazın etkisinde. Bunun sonucu olarak havada sürekli dolaşan alçak bulutları görmekteyiz. Yerel yağışlar da bu süre içinde bazı noktalarda kısa süreliğine etkili oldu.

Özellikle salı günü yağışlara dikkat!

Pazartesiden itibaren ise daha serin karakterli bir hava dalgası ile karşı karşıya kalacağız. Poyraz yine kuvvetli esmeye devam edecek ve bazı zamanlarda fırtına seviyelerine ulaşacak. Pazartesi günü İstanbul’da bulutlar biraz daha yoğunlaşacak. Sabahın erken saatlerinden itibaren Marmara’nın güneybatısı ve batısını etkileyecek olan yağışlar ilerleyen saatlerde İstanbul’da da etkili olmaya başlayacak. Ancak yağışın en etkili kısmını salı günü beklemekteyiz.

Salı günü hemen kuzeydoğumuzda oluşmasını beklediğimiz Upper Level Low dediğiniz bir alçak basınç sistemi bölgenin özellikle doğusunda oldukça ciddi yağış bırakma potansiyeline sahip gözüküyor.

 

 
 

 

Görüldüğü üzere salı günü özellikle öğlen saatlerinden sonra (yağış zamanı değişebilir) oldukça etkili yağışlar beklemekteyiz. Bu yağışlar sırasında hava sıcaklığının da ciddi miktarda düşmesini, özellikle hissedilen hava sıcaklığının neredeyse 20 derece civarlarında olmasını bekliyoruz. İstanbul kadar Kocaeli - Düzce hattına da dikkat çekmek gerekir. Yağışların en aşırı olacağı yer buraları olacak gibi gözüküyor. Modellerde de görüldüğü üzere oldukça etkili, sel ve su baskınları oluşturabilecek bir görüntü var. Bu bölgelerde yaşayanların çok dikkatli olmasında fayda var.

Sistem çarşambadan itibaren yavaş yavaş doğuya doğru kaymaya başlayacak. Bu süreç içinde Karadeniz’de etkili olmasını bekliyoruz. Daha sonra yurdu terk etmeye hazırlanacak. Ancak dikkat çekmemiz gereken husus özellikle İstanbul’da havayı serinleştirecek poyraz rüzgarının bir kaç gün daha devam etmesidir.

Marmara Bölgesinde salı günü Çanakkale - Edirne hattında başlayacak yağışların ilerleyen saatlerde bölgenin tamamına yayılmasını bekliyoruz. Bu yağışlar batıda etkili doğuda ilk başlarda çok kuvvetli değil ancak gök gürültüsü ve şimşek hadiseleri yaşanabilir. Yukarıda da ayrıntısını verdiğimiz gibi özellikle bölgenin doğusunda oldukça kuvvetli yağışlar bekliyoruz ve Kocaeli Sakarya hattında bu yağışlar çarşamba günü de etkili olabilir. Dikkat..

Ege Bölgesinde de bahsettiğimiz sıcaklık düşüşünü bekliyoruz. Geçen hafta 35 derecelerde olan İzmir salı günü 30 derecenin da altına düşebilir. Bölgenin kuzeybatısında yağış ihtimali var ve bu yağış salı günü sahil kesim hariç etki alanını arttıracak. Bodrum tarafında olan tatilcileri ise etkileyecek bir durum gözükmüyor.

Akdeniz Bölgesine bahsettiğimiz yağışlı hava ulaşmıyor. Bölge üç gün boyunca açık. Aksine hava sıcaklıkları yükselecek. Antalya salı 32, çarşamba 36 derece. Adana ise üç gün boyunca 35 derece civarlarında olacak.

İç Anadolu Bölgesinde başkent Ankara pazartesi oldukça sıcak bir gün geçirdikten sonra salı günü sistemin etkisine girmeye başlayacak. Pazartesi 35 derece olan sıcaklık salı 30 dereceye düşebilir. Çarşamba da yağışın devam etmesini ve 30 derecenin altına düşmesini bekliyoruz. Bölgenin salı günü batı ve orta kesimleri, çarşamba ise tamamına yakını yağış alacak diye tahmin ediyoruz.

Karadeniz Bölgesinin batı bölümünde özellikle salı gününe dikkat.. Düzce, Zonguldak çevrelerinde oldukça ciddi sağanaklar bekliyoruz. Yağışlar batı bölümde pazartesi başlayacak ve etkisini giderek arttıracak. Çarşamba günü ise yağışın bütün bölgeye yayılma ihtimali var.

Doğu Anadolu Bölgesi sistemin yağış kısmından da sıcaklık kısmından da üç gün boyunca etkilenmeyecek gibi... Bölgeye göre oldukça yüksek sıcaklıklar var ve bu durum üç gün devam edecek. Erzurum ve Ağrı’da sıcaklıklar 35 derece civarında Iğdır’da 35 derecenin de üstünde. Malatya - Tunceli hattında ise sıcaklıklar 40 derece civarında ve üç gün boyunca önemli değişiklik beklemiyoruz.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi de sistemden etkilenmeyecek ve üç gün boyunca oldukça sıcak olmaya devam edecek. Bölgede ortalama 39 ila 43 derece arasında değişen sıcaklıklar var yağış beklentimiz yok..

İstanbul için ayrıntılar:

Pazartesi: Yağmurlu 20 - 26 derece.

Salı: Sağanak yağışlı 19 - 23 derece.

Çarşamba: Önce yağmurlu sonra parçalı bulutlu 18 - 27 derece.

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın