Salı günü hava serinliyor

Afrika üzerinden gelen ve yurdun çok büyük bir bölümünde son yılların sıcaklık rekorunun kırılmasına neden olan aşırı sıcak hava kütlesi artık yavaş yavaş doğuya kaymaya başlıyor.

Salı günü hava serinliyor

Bugünden itibaren üç gün boyunca İç Anadolu’nun doğusu, Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’da rekor sıcaklıklar bekliyoruz. Örneğin Erzurum dahi 38-40 dereceyi görebilir. Diyarbakır’da 46-48 derecelik sıcaklık görülebilir.

Yurdun batısında ve güneyinde perşembe gününden beri etkili olan sıcaklıklar ise bugün de etkili olduktan sonra hafta başından itibaren mevsim normallerine dönmeye hazırlanıyor. Salı günü ise serinleme ve yağış gelme ihtimali çok yüksek. Rüzgâr da poyrazdan çarşamba akşamına kadar kuvvetli esecek. Örneğin hafta sonunda İstanbul’da 40 dereceye yakın sıcaklık varken salı günü beklenen sıcaklık 25-26 derecelerde olacak. Çarşamba günü de yine serin bir hava bizi bekliyor olacak. Salı akşam ile çarşamba sabah saatlerine kadar görülecek yağış etkili olabilir. Çarşamba gündüz en geç öğlen saatlerinden yağışın kesilmesi muhtemel. Bu yağışlara şimşek ve gök gürültüsü de ilave olabilir. Perşembeden itibaren ise hava sıcaklığının tekrardan artmasını ama bu sefer mevsim normallerinin bir iki derece üstünde kalmasını bekliyoruz.

Ege ve Akdeniz’de tatil yapanlar için de şunu söyleyelim. Aşırı sıcak hava, hafta başında da bunaltır ancak cumartesiden bir iki derece düşük olur. Salı günü bu bölgelerimizde de havanın serinlemesini ve yağış geçişlerini bekliyoruz. Perşembeden itibaren hava sıcaklığı artacaktır hava açacak ancak şimdilik rekor düzeyde sıcaklıklar beklemiyoruz.

İstanbul’da beklenen üç günlük sıcaklık durumu ise şöyle:

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın