Bir Varmış Bir Yokmuş: Ankara Yahudileri

Bilgi üniversitesi Yahudi Toplulukları Çalışma Birimi, Ankara Yahudilerinin tarihini bir film gösterimi ve panelle gündeme getiriyor.

Bir Varmış Bir Yokmuş:  Ankara Yahudileri

 Anadolu’nun en eski Yahudi topluluklarından olan Ankara Yahudilerinin geçmişi MÖ 2. yüzyıla uzanır. Enver Arcak’ın 2017 yapımı belgesel filmi ‘Hermana’, 20. yüzyıl Ankara Yahudilerinin bu çok bilinmeyen sosyal ve ekonomik tarihini, İsrail’in çeşitli yerlerine ve İstanbul’a göç etmiş olan topluluk üyelerinin tanıklıklarıyla aktarıyor.

Ankara Yahudileri bu film ve düzenlenecek panel ile yeniden gündeme geliyor. İstanbul Bilgi Üniversitesi Yahudi Toplulukları Çalışma Birimi (YATOÇ) tarafından SALT’ın işbirliğiyle düzenlenen panel, Bülent Bilmez’in moderatörlüğünde; Ömer Türkoğlu, Rıfat N. Bali ve Murat Koraltürk’ün katılımıyla gerçekleştirilecek. Panel modern Ankara’nın inşa süreci ve özellikle bu süreçte demografik dönüşüm bağlamında Ankara Yahudilerinin Cumhuriyet dönemi tarihi üzerine yoğunlaşacak.

20. yüzyıl Ankara tarihinin pek bilinmeyen bir yönüne eğilecek panelde, Türkiye’de Yahudiler ve azınlık meselesi genel bağlamı içinde, Ankara Yahudileri, konunun uzmanları tarafından farklı bakış açılarıyla ele alınacak.

Düzenlenecek etkinlik ‘Hermana’ belgeselinin gösterimi ve yönetmen Enver Arcak ile söyleşi ile başlayacak. Ardından panele geçilecek ve konuyla ilgili sorularla devam edecek.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın