Compass doganbaruh

Babalar ve oğullarıyla özel tefila

6 Mayıs Cumartesi sabahı Ortaköy Etz Ahayim Sinagogunda özel Şabat tefilası yaklaşık 250 kişilik bir kalabalıkla, coşkulu bir şekilde yaşandı. ‘Babalar ve Çocuklarına Özel Şabat Tefilası’ndaki tüm görevler de günün anlamına uygun olarak çocuklar tarafından gerçekleştirildi.

Babalar ve oğullarıyla  özel tefila

Dualar; Alvin Levi, Eran Levi, Marsel Haleva, Mert Nahmiyas, Endi Zonana, Eliyau Kalaora, Leo Yanni, Tali Valansi ve Zaki Valansi tarafından okundu.

Sefer Tora’lar çıkartıldığında üzerlerine süsleri sinagogda bulunan çocuklar tarafından yerleştirildi. Babaların tuttuğu hupa altında tüm çocuklar Sefer Tora’ya eşlik ettiler. Yaşanan duygusal anlar ve çocukların yüzlerindeki ifadeler görülmeye değerdi.

Okunan çift peraşa da günün anlamına uygun olarak Rav Naftali Haleva ve oğlu İzak Haleva tarafından okundu. Peraşa hakkındaki konuşmalar ve açıklamalar da çocuklar tarafından yapıldı. Sinagogda konuşan Ralf Bildirici, Yitshak Kalaora, Endi Zonana; seuda sonrası Pia Bildirici, Eran Levi, Yitshak Kalaora, Endi Zonana’nın ayrıntılı peraşa açıklamalarını gerçekleştirmeleri çok anlamlıydı.

Sefer Tora’ya çağrılan kişilere yanında çocukları ve torunları da eşlik etti. Musaf Duası öncesi tüm babalar çocuklarına tallet’in altında, özel olarak hazırlanmış Birkat Abanim duasını okudu. Duanın Türkçe açıklamasının da okunmasının ardından bu kez de çocuklar anne babalarına hitaben Ortaköy Sinagogu Haham Akaali Rav Naftali Haleva tarafından derlenen duayı oradaki tüm çocuklar adına Vanessa, Alegra, Daniella Cibili ve Reyna Haleva okudular.

Rav Naftali Haleva konuşmasında babalar ve çocuklar temasının özellikle bu hafta organize edilmesini sebebinin Kedoşim Peraşasının On Emir’in bir tekrarı niteliğinde olduğunu, anne-baba saygısından bahsetmesi olduğunu ifade ederek gelen tüm ailelere hayır duasını iletti. Tefilayı, peraşayı, divre Tora’ları yapan çocukları tebrik etti ve yoğun istek üzerine farklı bir programla anne ve çocuklarına özel bir Şabat tefilası yapılacağını belirtti. Tefila sonrası Levent Cibili’nin katkıları ile çocuklarının onuruna verdiği sabah kahvaltısı çocukların damak tadına uygun özel olarak hazırlanmıştı.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın