Mülteci çocuklar ve futbol

Genç lise öğrencisi Alp Mızraklı, sporun birleştirici gücünü kullanarak Suriyeli mülteci çocukları topluma kazandırıyor.

Mülteci çocuklar ve futbol

“Daha yaşanılabilir bir dünya” için 'Football Unifies' projesini SosyalBen Akademi danışmanlığında hayata geçiren, Koç Lisesi 11. sınıf öğrencisi Alp Mızraklı, proje kapsamındaki ilk grubunu mezun etti.

Alp Mızraklı söz konusu projeyi, ülkemizde Suriyeli mültecilerin en çok bulunduğu ikinci şehir konumunda olan İstanbul’da yaşayan 9 – 12 yaşları arasındaki mülteci çocukların sporun birleştirici gücü ve sevginin evrensel olduğu olgusuyla birlikte topluma kazandırılması için başlattı. Türkiye’deki her iki Suriyeli mülteci çocuktan birinin klinik depresyonda olduğu verisinden hareket eden Alp, projeye Eylül 2016 tarihinde start verdi. Sekiz ay süren projede çocuklar ile futbol antrenmanı ve maçları yaparak sporcu disiplini vermeye çalışan Alp, kurduğu iletişim sayesinde çocuklara özgüven aşıladı.

Sekiz aylık programın ödül töreni ise, çocukların ailelerinin ve arkadaşlarının katılımı ile 22 Nisan Cumartesi günü gerçekleşti. Final maçının ardından, madalyalarını ve sertifikalarını alan çocukların heyecanı görülmeye değerdi.

Projenin ilk ayağını başarıyla tamamlayan Alp Mızraklı, sekiz aylık süreci şöyle özetledi:

“Her ayın bir cumartesi günü saat 13.30–15.30 arasında Fatih ve Başakşehir bölgelerinden 9–12 yaş arasındaki Suriyeli çocukları ayarladığımız bir minibüsle aldık ve Baltalimanı halı sahaya getirdik. Önce kondisyon, koşu, taktik, şut çalışmaları, pas antrenmanları yapıp daha sonra karşılıklı maç yaptık. Eylül 2016’da başlayan projenin ilk dönemi 22 Nisan 2017’de Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’ndan bir gün önce sona erdi. Baltalimanı sahasındaki final maçında çocuklarımız madalyalarını, katılım sertifikalarını ve futbol kitlerini aldılar. Bu deneyim inanıyorum ki, ilerde hayatlarında bir umut, bir ışık, bir ‘Ben de yapabilirim!’ duygusu verecek.”

Suriyeli mülteci çocuklara ve kendine sağladığı kazanımların farkında olan Alp, daha çok çocuğa ulaşabilmek için projesine devam etmeye kararlı. Alp gelecekle ilgili planlarını da dile getiriyor:

“İkinci dönemi Eylül 2017’de başlayacak projemizi, kendi arzularıyla gruba yeni mentor olarak katılmak isteyen daha küçük sınıflardan gelecek lise öğrencileriyle genişleterek devam edeceğiz. Dolayısıyla ben üniversiteye başladıktan sonra da Football Unifies’ın sürdürülebilirliği için gerekli adımları atmış olacağız.”

Çalışmalardan görüntülere ve proje ile ilgili haberlere sosyal medya hesaplarından ulaşabilmek mümkün.

twitter.com/footballunifies

instagram.com/footballunifies

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın