Compass doganbaruh

Polonya 98 yaşındaki Amerikalıyı Nazi olarak onayladı

Polonya Ulusal Tarihi Hatırlama Enstitüsü savcıları (Prosecutors of the State National Remembrance Institute) ABD Minnesota’da yaşayan 98 yaşındaki Michael Karkoç’un 2. Dünya Savaşında Nazi SS birliği komutanı olduğunu ve 44 Polonyalının öldürülmesinden sorumlu olduğunu açıkladı.

Savcılar Polonya Lublin Mahkemesine gönderdikleri yazıda Karkoç’un tutuklanarak ABD’den sınır dışı edilmesi için karar çıkartılmasını istedi. 

Minesota’da yaşayan Karkoç’un sınır dışı edilerek Almanya’ya yargılanmak için getirilmesi daha evvel de Alman mahkemesi  tarafından talep edilmiş ancak yaşı ve sağlık durumu dolayısı ile yaşlı adam mahkemeye çıkmamıştı. Yaşlı adamın kaldığı bakım evi yetkilileri Karkoç’un sağlık durumu ile ilgili olarak tatmin edici belgeleri mahkemeye göndermişti. Bunun üzerine Karkoç, Almanya’da gıyabında yargılanmış, dosya arşive kaldırılmıştı. 

Ancak savcılar, Polonya’da gıyabında yargılama şeklinde bir durumun kanunen mümkün olmadığını, Karkoç’un sınır dışı talebini mahkemeye ileteceklerini belirtti. 

Polonya’nın 2. Dünya Savaşı tarihi ile yüzleşmesini misyon edinmiş olan Polonya Ulusal Tarihi Hatırlama Enstitüsünün bu hareketi  Yahudi kuruluşu  Simon Wiesenthal Merkezi tarafından memnuniyet ile karşılandı. 

Savaşta insanlık suçu işlemiş kaçak Nazileri arayan kurumun Nazi Avcısı olarak tanınan yetkilisi  Efraim Zuroff, basına yaptığı açıklamada Polonya Ulusal Tarihi Hatırlama Enstitüsü’nün bu talebi ile günümüze çok güçlü bir mesaj verdiğini belirtti.

 

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın