Son yılların modası ‘Zorbalık’

Son yılların modası ‘Zorbalık’

Zorbalık maalesef ki kimsenin bilmediği kadar kişilere ruhsal, psikolojik ve fiziksel zarar veren bir davranıştır. Zorbalığa maruz kalmış ergenlerin beyinlerinde bazı bölümlerin gelişmede sorun yaşama ihtimali olduğu araştırıldı. Malesef en eğitimli ailelerde bile zorbalık görülebiliniyor. Genelde zorbalık yapılmış kişiler bunu farkında olmadan başkalarına uyguluyorlar. Zorbalık deyince akla kaba kuvvet gelse de bu çok daha derin bir konu. Mesela; fiziksel şiddetin dışında, bağırmak, dışlamak, alay etmek, küçük düşürmek, kısacası sözle yapılan yaklaşımlar da birer zorbalık. Bu durumda her gün hepimiz zorbalık yapıyoruz diyebiliriz belki de.

Maalesef tüm oryantal kültürlerde olduğu gibi bizim de ülkemizde insanlar arasında ilişkilerde sınır ihlali o kadar had safada yapılıyor ki, zorbalık ve sınır ihlali yaşamın bir parçası halini almış durumda. Hatta artık doğal ve olağan karşılanabiliyor. Kişilerin kendilerini korumaları öğretilmediği gibi, bazen bu hak olarak da görülmüyor. Çünkü eğitim çocukluktan itibaren bu konuda çok zayıf kalıyor. Burada aileler kadar okulların da görevi büyük. Önce eğitmenlerini sonra öğrencilerini ve belki de biraz velilerini sınırlar; sınırlara saygı, sınırlarını çizme ve koruma konularında bilinçlendirilirler ise daha huzurlu, sevgi ve sınırlara saygı dolu bir yarın yaratabiliriz.

Sevgi ile kalın, sevgiyi paylaşın.....

SHOW ZAMANI . WEST SIDE STORY

 Bu bir klasik, çoğu çocuğun bilmediği ancak görmesi gereken bir unutulmaz eser. Haydi, hep birlikte Zorlu’ya!

TİYATROYA GİDİYORUZ

Fantastik Hikâyeler Makinesi 23 Nisan'da İş Sanat'ta

Fantastik Hikayeler Makinesi, minik izleyicileri, uçağın mucidi Wright Kardeşler’den Hezarfen Ahmet Çelebi’ye, sinemanın mucidi Lumiere Kardeşler’den taş devrine uzanan eşsiz bir masal yolculuğuna çıkarıyor. Biletler çok hızlı tükeniyor bilginize....

PROFİLO’DA PARMAK ÇOCUK

19 Mart’ta sahnede. Biletler Biletix'de.

 ŞEKER PAN 26 MART’TA

Peter Pan ve Wendy’nin sihirli taşı bulma serüveni, Mecidiyeköy Cevahir’de... 

MUHTEŞEM ETKİNLİKLER

İSTANBUL MODERN’DE BASF’nin çocuklara kimyayı ve bilimi daha yakından tanıtmayı amaçladığı Kids’ Lab devam ediyor. Her ayın 4 günü gerçekleştirilen Kids’ Lab'de çocuklar özel eğitmenler eşliğinde zararsız maddelerle deney yapıyor; kirli suyu arıtıp temiz su üretiyorlar.

6-12 yaş  arası çocuklara uygundur. 23-26 Mart saaat: 10:00, 11:00, 13:00, 14:00, 15:00 Rezervasyon gerekiyor. (0212) 334 73 27 veya egitim@istanbulmodern.org 

BİRAZ DA POPCORN VE FİLME VAR MISINIZ?

Karlar Kraliçesi 3: Ateş ve Buz

Karlar Kraliçesi ve Karlar Kralı’nı kahramanca alt etmesine rağmen Gerda hâlâ aradığı huzuru bulamamıştır. Hayali bir zamanlar Kuzey Rüzgârı’nın kendisinde ayırdığı anne ve babasını bulmak ve ailesini tekrar bir araya getirmektir.

BİRAZ DA KİTAP OKUYALIM

Sidney ve Stella Hiçbir Şeyi Paylaşamıyor

Paylaşmak üzerine, çizgi film gibi eğlenceli ve sürprizli bir öykü...

 

****************

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın