Compass doganbaruh

Fransa’da cumhurbaşkanı adaylarını tanıyalım

Avrupa siyasetinin gözü, nisan ayında Fransa’da gerçekleşecek cumhurbaşkanlığı seçiminde. Seçim tarihi yaklaşırken, adayları tanıyalım.

Ali Jean Çorakçı / Strasbourg

 

François Fillon (Cumhuriyetçi): Orta-sağ aday, eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy (2007-2012) döneminde başbakan olarak görev yaptı. Fransız ekonomisini canlandırmak için serbest istihdam kanunları, düşük kurumlar vergisi ve kamu kesimine yapılan geniş çaplı kesintiler de dahil olmak üzere büyük serbest piyasa reformlarına ihtiyaç duyulduğunu belirtiyor. Fillon, Fransa'nın AB üyeliğini destekliyor ancak bloğun Rusya'ya yönelik yaptırımlarını açıkça eleştiriyor. Fillon aynı zamanda göçmen yasalarının sıkılaştırılması çağrısında da bulunuyor.

Benoit Hamon (Sosyalist): Eski eğitim bakanı olan Hamon, Hollande hükümetinin mali tasarruf politikalarını protesto etmek için 2014'te istifa etti. Evrensel bir temel geliri destekleyen Hamon işverenlerin çalışanları işe almasını ve istihdam etmeyi kolaylaştıran son reformları geri çekmekte.

Marine Le Pen (Ulusal Cephe): Aşırı sağ milliyetçi partinin lideri Fransa'yı uzun süredir AB'den ayrılmaya çağırıyor. Le Pen seçildiği takdirde bir ‘Frexit’ referandumu yapmayı planlıyor. Le Pen aynı zamanda göçmenliği, Rusya üzerindeki AB yaptırımlarının, NATO güvenlik ittifakı ve serbest ticaret anlaşmalarını da eleştirdi.

Emmanuel Macron (En Marche!-İleriye!): Sosyalist Başkan François Hollande başkanlığında ekonomi bakanı olarak görev yapan eski yatırım bankacısı geçen sene kendi siyasi partisi En Marche'i kurmak üzere istifa etti! (İleriye!). Macron uzun süredir devam eden iş gücü piyasası politikalarını gevşetmek de dahil olmak üzere önemli ekonomik reformlar çağrısında bulunuyor. Macron, AB üyeliğini ve Rusya üzerindeki yaptırımların devamını destekliyor.

Fransa, 1789 Devriminden bu yana, sayım şekli kişiye göre değişmekle birlikte bir düzineden fazla farklı anayasadan geçti. Mevcut anayasal rejim olan Beşinci Cumhuriyet, 1958'de II. Dünya Savaşı sırasında Serbest Fransız direnişinin kahramanı olan Charles de Gaulle tarafından ortaya atıldı.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın