İngİltere’de antisemitizm son yılların rekor seviyesine ulaştı

İngiltere’de yaşanan antisemit olayları takip ederek kayıt altına alan grubun verdiği bilgilere göre, 2016 yılında 1.309 antisemit vaka tespit edildi. Açıklamada, bu rakamın 2015 yılına göre antisemit olaylarda yüzde 36 artış yaşandığını gösterdiği belirtildi.

İngİltere’de antisemitizm son yılların rekor seviyesine ulaştı

Cemaat Güvenlik Vakfı (Community Security Trust, CST), vakaların 107’sinin fiziksel saldırı olduğunu, 2015 yılında ise bu sayının 87 olduğunu bildirdi.

2010 yılından beri en yüksek antisemit vaka sayısının yaşandığı 2016 yılındaki olayların 1.006’sı e-posta, mektup, mesaj ve Twitter mesajlarını da kapsayan kategorideki ‘sözlü ve/veya yazılı taciz’ olarak kayda geçti.

Açıklanan raporda, rakamdaki artışın İsrail’in düşmanlarıyla çatışmalar yaşadığı zamanlarda olduğu gibi,  belirgin bir tetikleyicisi olmadığı söylendi. CST, aralarında haziran ayında İngilizlerin Avrupa Birliği’nden ayrılma yönünde oy verdikleri referandum ortamı (Brexit), Batı ülkelerinde gerçekleşen terörist saldırılar, İşçi Partisi içindeki antisemitizmin daha önce hiç olmadığı şekilde halka yansıması gibi olayların da bulunduğu çeşitli etken ve durumların birleşmesinin bu artışa sebep olduğunu belirtti.

İngiliz polisinin, çoğu Yahudilere karşı olmamakla birlikte, nefret suçlarında artış gözlendiğini açıkladığı referandum dönemiyle alakalı olarak raporda, “CST 2016 yılında gerçekleşen antisemit olayların ancak çok ufak bir kısmında Avrupa Birliği veya Brexit ile doğrudan ilintili işaretler gözlemiş ve bunları yılın toplamındaki yüksek sayıyı açıklamak için yeterli bulmamıştır. Bu olaylar ve daha sonra bunlarla ilgili ana ve sosyal medyada yaşanan tartışmalar, antisemit söylemlere malzeme sağlayarak tahrik etmiş, Yahudilere nefreti körüklemiştir” dendi.

CST raporunda, kayda alınan olay sayısındaki yükselişin etkenlerinden birinin de, yaşanan olayları bildirme konusundaki hassasiyet ve bilincin artması olarak gösterilirken, yine de pek çok olayın halen bildirilmediği ve bu yüzden gerçek rakamın tespit edilemediğine inanıldığı da eklendi.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın