Kitap okuma ve yazma zamanı

Kitap okuma ve yazma zamanı

Kitap okuma ve yazma zamanı

Kitap okumanın önemini bilen bir yeni nesil yetiştirmek çok önemli. Peki kitap okumayan bir toplumun çocukları nasıl kitap okuyacak? Önce biz örnek olmalıyız ki, onlarda yapsın öyle değil mi? Ben elimde tüm akşam iPad ve bilgisayar ile oturup dizilerimi seyreder iken, çocuğuma kitap okumuyor diye kızıyor isem bu pek adil gelmiyor bana.

Kitabı sadece sorumluluklarını yerine getirmesi için okutuyor iseniz, yani ödevi bitsin diye ise, o zaman başka. Ama amaç bir dünya insanı yetiştirmek ise, kültürel sohbetlerde bilgi sahibi olması ve ufkunu genişletmek ise o zaman yaklaşımımız farklı olabilir.

Her çocuk kitap okumayı sevmez, kabul ediyorum. Ama her çocuğun ilgisini biraz da olsun çekecek bir kitap tarzı muhakkak bulunur. Şimdi artık sadece okumak gerekmiyor. Sesli kitaplar var, iPad’de kitap okuma şansı var. Tüm bunları göz önünde bulundurursak artık kitap okumak çok kolay ve zevkli hale geldi. Ben halen eski tarzı tercih ettiğimi itiraf etmeliyim. Elimde kitabı tutmak, sevdiğim yerleri çizmek ve işaretlemek benim için daha keyifli.

Son zamanlarda elime geçen ve muhakak çocuklarınıza okutmanızı tavsiye edeceğim bir kaç kitap var.

5 Dakikalık Upuzun bir   Yolculuk

Gülenbilge Ersan’ın çocuklara göre yazılmış bir koçluk hikâyesi. Çocuğunuz ile birlikte okuyacabileceğiniz muhteşem keyifli bir kitap. 

Zaman Bükücüler

Kâğıdın İzinde adlı kitap bu serinin birincisi. Zamanda yolculuk yapıp, kâğıdın icat edildiği tarihe giden maceraperestler bu yolculukta hem eğleniyor hem de tarih bilgileri ediniyorlar.   

En Güzel  Öykünü Yaz

Hikâye okumak kadar yazmaktan da hoşlanan çocuklar için ideal bir kitap. Nereden başlayacağını bilemeyenlere süper bir yol gösterici. Hikâye aşamalarının anlatımında ise ilham perisinden, karakter ve mekân yaratmaya, olay örgüsünden hikâyeyi sonlandırmaya kadar pek çok aşamalar detayla ele alınıyor. Kitabın ikinci bölümünde ise birbirinden farklı türlerde kitapların nasıl yazldığı anlatlmış. Macera, polisiye, mizahi öykü, fantastik öykü, spor öyküsü gibi pek çok başlık var. Bir göz atmaya değer.

Müzik Masal İçinde

Creatölye’de değişik bir etkinlik. 5-10 yaş arası çocukların katılabileceği, masallarla müziği buluşturan duyulara, duygulara hitap eden bir etkinlik olarak düzenlenen çalışmayı çocuklarımız dinlerken öğrenecekler, heyecanlanacaklar, duygulanacaklar ve masal dünyasının içine girecekleri bir deneyim olacak.

(Bilgi için biletix)

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın